Příběhy našich zaměstnanců
Váš prohlížeč - MS Internet Explorer #version# - již nepatří mezi podporované prohlížeče. Doporučujeme přejít na některý jiný prohlížeč, podrobnosti najdete v prohlášení o přístupnosti.
Otmara Nanque: Nová aplikace má být skutečnou podporou a usnadňovat práci

Mgr. Otmara Nanque pracuje jako metodik oddělení metodiky výkonu lékařské posudkové služby (LPS) v Praze. V Institutu posuzování zdravotního stavu (IPZS) působí více než rok a aktuálně se podílí na tvorbě nové aplikační podpory pro LPS, od kterého si slibuje značnou automatizaci činností, a tudíž usnadnění práce a významnou podporu pro celý institut.
Dříve jste pracovala na Úřadu práce ČR. Jaká je vaše dosavadní kariérní dráha?
Vystudovala jsem obor sociální práce a celou svou profesní dráhu se pohybuji v sociální oblasti. Po škole jsem mnoho let pracovala v Probační a mediační službě ČR v přímé práci s klienty. Poté jsem další řádku let působila na Generálním ředitelství Úřadu práce ČR, kde jsem se věnovala jako metodik oblasti nepojistných dávek pro osoby se zdravotním postižením. Nyní v IPZS se věnuji tématu posuzování zdravotního stavu nejen pro nepojistné dávky, ale komplexně.
Jak dlouho už pracujete u ČSSZ, resp. IPZS, a co vás k nám přivedlo?
Již za svého působení na Úřadu práce jsem intenzivně spolupracovala s lékařskou posudkovou službou, protože pro Úřad práce jsou posudky zásadním podkladem při rozhodování. V listopadu 2023 jsem nastoupila ještě na ČSSZ a od 1. 1. 2024 jsem v IPZS. Ke změně práce u mě přispěl souběh dvou okolností, a to jednak rozšiřování týmu v oddělení výkonu lékařské posudkové služby, jednak má potřeba dalšího profesního posunu. Musela jsem se v IPZS naučit a stále se učím mnoho nového. Současně mohu využít i své dřívější poznatky, zkušenosti a osobní kontakty z Úřadu práce, což velice vítám, a mám pocit, že je to přínosné i v kontextu lékařské posudkové služby. Přestože rozhodnutí o změně práce pro mě osobně nebylo jednoduché, jsem ráda, že jsem se k tomu odhodlala.
Co vše obnáší vaše pozice metodika oddělení metodiky výkonu LPS?
Na této pozici si určitě nemohu stěžovat na jednotvárnost, protože činnosti jsou opravdu pestré. Abych uvedla některá témata, tak velice aktuální je tvorba nové aplikační podpory pro lékařskou posudkovou službu. Jedná se o obsáhlou a časově náročnou agendu ve spolupráci s dodavatelem aplikace. Vzhledem k předchozím zkušenostem se věnuji také komplexně tématu spolupráce s Úřadem práce v agendě posuzování zdravotního stavu pro nepojistné sociální dávky. I přes letitou spolupráci obou institucí je stále co řešit a zlepšovat, a to jak celkově, tak v jednotlivých případech. Vedle toho se podílím například na řešení metodických témat a otázek, tvorbě metodických materiálů, na připomínkových řízeních k návrhům zákonů nebo metodik. Když jsou některé úkoly vyřešeny, objevují se nové, práce v našem oddělení určitě není rutina, naopak dokáže překvapit novými tématy.
Jste spokojená s pracovním prostředím u nás?
Kancelář mám v moderní části budovy ústředí ČSSZ, takže je celkem nově a příjemně vybavená, jsem spokojená i s moderní technikou, kterou jsem k práci dostala. Mám štěstí, že jsem přišla do sehraného pracovního týmu pod taktovkou skvělé vedoucí, a jsem vděčná, že mě kolegyně mezi sebe přijaly velice vstřícně a přátelsky. A troufla bych si říci, že jsem jak do našeho oddělení, tak i širšího kolektivu IPZS zapadla. Příjemnou atmosféru na pracovišti a dobré mezilidské vztahy pokládám pro sebe za důležitější než velikost kanceláře.
Jsou před vámi nějaké pracovní výzvy, které se chystáte splnit?
Jednou z výzev je určitě práce na nové aplikační podpoře LPS, jak už jsem zmínila. Je to nesmírně zajímavé, protože je nutné ponořit se do nejmenších detailů, aby se nám podařilo zachytit naprosto vše, co chceme, aby nová aplikace uměla. Cílem je, aby byla pro všechny pracovníky IPZS skutečnou podporou, řadu věcí dělala automatizovaně a reálně tak všem usnadňovala práci. Dalším velkým tématem je předpokládaný převod agend nepojistných dávek pro osoby se zdravotním postižením z Úřadu práce na správy sociálního zabezpečení, což bude znamenat i pro IPZS zásadní změny. Ty očekáváme v procesu posuzování zdravotního stavu a velkou novinkou by mělo být provádění sociálního šetření sociálními pracovníky, kteří mají na IPZS přijít z Úřadu práce. Návrh zákona je zatím v procesu schvalování, nicméně proces příprav intenzivně probíhá. Ale obecně musím říci, že výzvou je v podstatě každý pracovní úkol.
Doporučila byste práci u IPZS uchazečům o zaměstnání, kteří třeba váhají, zda se k nám hlásit?
Z mé zkušenosti je IPZS sympatický zaměstnavatel, pokud jde o pracovní podmínky, benefity, prostředí, lidi. Navíc si myslím, že pokud člověk vnímá dosah svých činností, může práce v IPZS přinášet uspokojení a dávat smysl, ať už na jakékoliv pozici. To ovšem pouze pokud si za papíry, nebo dnes již spíše za monitorem počítače, dokážeme představit lidi a jejich životní příběhy. A ty příběhy se společným jmenovatelem nemoci nebo zdravotního postižení jsou často náročné a silné. Pak to můžeme vnímat tak, že i když nejsme s klienty v přímém kontaktu, naše práce jim pomáhá.
Prozradíte krátce něco o sobě, jak trávíte volný čas, co vás baví atp.?
Ráda se věnuji práci na naší rozsáhlé zahradě, kde je stále co dělat. Utrhnout si rajče, vyndat ze země bramboru nebo si přinést z kurníku vajíčko je prostě k nezaplacení. Navíc je to skvělé vyvážení sedavé práce u počítače. Jinak trávím čas s rodinou, ráda čtu, věnuji se osobnímu rozvoji, zacvičím si jógu, v létě se ráda projedu na kole.